Statewide HS soccer playoff pairings: Regional finals

0
4
Statewide HS football playoff pairings: Regional finals



Statewide pairings for regional finals:

CLASS 6A

DIVISION I

Regional Finals

Southlake Carroll (13-0) vs Duncanville (13-0)

2:30 p.m. Saturday at McKinney

Rockwall (11-2) vs Prosper (11-2)

6 p.m. Saturday at Ford Heart, Frisco

North Shore (12-1) vs Atascocita (12-1)

2 p.m. Saturday at Crenshaw Memorial Stadium

Lake Travis (12-1) vs Converse Judson (12-1

Four p.m. Saturday at Alamodome, San Antonio

CLASS 6A

DIVISION II

Regional Finals

Denton Guyer (12-1) vs Amarillo Tascosa (10-3)

11 a.m. Saturday at Ford Heart, Frisco

Dallas Jesuit (9-4) vs Westfield (12-1)

6 p.m. Saturday at NRG Stadium


Cypress Creek (9-4) vs Katy Taylor (8-5)

2 p.m. Saturday at NRG Stadium

Austin Westlake (12-1) vs San Antonio Brandeis (13-0)

7:30 p.m. Friday at Alamodome, San Antonio

CLASS 5A


DIVISION I

Regional Finals

Colleyville Heritage (9-4) vs Denton Ryan (13-0)

2:30 p.m. Saturday at Ford Heart, Frisco

Frisco Lone Star (13-0) vs Lancaster (11-2)

7:30 p.m. Friday at Rockwall

Shadow Creek (13-0) vs Manor (8-5)

Midday Saturday at Alamodome, San Antonio

San Antonio Wagner (12-1) vs Corpus Christi Veterans Memorial (10-3)

7:30 p.m. Friday at Buccaneer Stadium, Corpus Christi

DIVISION II

Regional Finals

Wichita Falls Rider (9-4) vs Lubbock Cooper (12-1)

7 p.m. Friday at Bulldog Stadium, Abilene

Aledo (12-1) vs Ennis (12-1)

7:30 p.m. Friday at Ford Heart, Frisco

FB Marshall (12-1) vs Manvel (13-0)

2 p.m. Saturday at Freedom Subject

Corpus Christi Calallen (12-1) vs Boerne Champion (12-1)

Eight p.m. Saturday at Alamodome, San Antonio

CLASS 4A

DIVISION I

Regional Finals

Springtown (12-1) vs Dumas (13-0)

6 p.m. Friday at Midland

Waco La Vega (12-1) vs Argyle (13-0)

7 p.m. Friday at  McLane Stadium, Waco

Carthage (13-0) vs Midlothian Heritage (9-4)

7:30 p.m. Friday at Jacksonville

Lampasas (12-1) vs Liberty Hill (7-5)

2 p.m. Saturday at Cedar Park

DIVISION II

Regional Finals

Midland Greenwood (13-0) vs Iowa Park (12-1)

7 p.m. Friday at  Anthony Subject, Abilene

Texarkana Nice Grove (12-1) vs Gilmer (10-3)

7 p.m. Friday at Longview

West Orange-Stark (10-1) vs Silsbee (8-4)

7:30 p.m. Friday at Beaumont

Geronimo Navarro (13-0) vs Wimberley (10-3)

3:30 p.m. Friday at Alamodome, San Antonio

CLASS 3A

DIVISION I

Regional Finals

Brock (11-2) vs Pilot Level (12-1)

7:30 p.m. Friday at Bedford


Pottsboro (13-0) vs Gladewater (10-3)

7:30 p.m. Friday at Sulphur Springs

Troy (12-1) vs Grandview (12-1)

7:30 p.m. Friday at Waco ISD Stadium

Columbus (11-2) vs Hallettsville (10-2)

7 p.m. Friday at Legacy Stadium

DIVISION II

Regional Finals

Abernathy (12-1) vs Canadian (13-0)

7 p.m. Friday at Canyon

Gunter (12-1) vs Holliday (10-3)

7:30 p.m. Friday at Wichita Falls

Omaha Pewitt (12-1) vs Daingerfield (11-2)

7:30 p.m. Friday at Mount Nice

East Bernard (13-0) vs Ganado (10-3)

7 p.m. Friday at Freedom Subject

CLASS 2A

DIVISION I

Regional Finals

Put up (13-0) vs Hawley (13-0)

7 p.m. Friday at Sweetwater

Valley View (11-2) vs San Saba (13-0)

7:30 p.m. Friday at Mineral Wells

Groveton (11-2) vs San Augustine (12-0)

7 p.m. Friday at Nacogdoches

Holland (13-0) vs Refugio (13-0)

7:30 p.m. Thursday at Alamodome, San Antonio

DIVISION II

Regional Finals

Wink (10-3) vs Stratford (12-1)

7 p.m. Friday at Lubbock

Wellington (12-1) vs Hamlin (10-2)

7 p.m. Friday at Vernon

Muenster (11-2) vs Mart (10-3)

7 p.m. Friday at Mansfield

Bremond (12-1) vs Falls Metropolis (12-1)

7 p.m. Friday at Pflugerville

CLASS 1A

SIX-MAN DIVISION I

Semifinals

McLean vs. Rankin

TBA

Blum vs. Jonesboro

7 p.m. Friday at Hico

SIX-MAN DIVISION II

Motley County vs. Blackwell

6:30 p.m. Friday at Knox Metropolis

Strawn vs. Richland Springs

TBA

TAPPS

DIVISION I

Plano John Paul II vs. Parish Episcopal

Midday Friday at Hewitt

DIVISION II

Trinity Christian-Cedar Hill vs. Austin Regents

7 p.m. Friday at Hewitt

DIVISION III

Lubbock Christian vs. Boerne Geneva

Midday Saturday at Hewitt

DIVISION IV

Halletsville Sacred Coronary heart vs. Shiner St. Paul

7 p.m. Saturday at Hewitt

TEXAS SPORTS NATION: Get the e-newsletter for actual sports activities followers despatched on to your inbox.



Provide

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here